Obrana je klíč

SK Slavia Praha - Tuři Svitavy 92:61

Druhé kolo nadstavby přineslo dlouho očekáváný souboj dvou dominantních celků skupin Západ a Východ, kdy oba soupeři shodně zatím vyhráli osmnáct zápasů a v tabulce tak měli jenom jednu prohru. Cena zápasu tak byla jasná – nikdo nechtěl prohru druhou. A klíčem byla obrana, nešlo o to dá stovku, ale ubránit soupeře na minimum vstřelených košů. Obrana ale vyžaduje disciplinovanost, nasazení, nepodcenění soupeře a aktivitu. Po dlouhé době byl zase v Edenu zápas, který tohle vše od basketbalistů Slavie vyžadoval.

Zápas začal z obou stran opatrně a s respektem a nikdo nechtěl udělat chybu. Nicméně na zakončení je limit pouze 24 vteřin a tak nešlo dlouho otálet. Hosté se poprvé a naposledy ujali po minutě hry vedení, kdy po střele za dva body Jana Hlobila byl stav 0:2 a Slavia odpověděla nejlépe jak mohla – Nehyba, Park, Bradley za tři, dobrá práce pod košem a za další čtyři minuty už byl rozdíl o deset, když Addison Park upravil na 14:4. Svitavy ale nemají osmnáct výher pro nic - za nic, vyrovnali hru a tak první čtvrtina končila naším vedením o osm bodů (23:15).

V té druhé se výraz hry moc nezměnil – na obranné polovině jsme nedovolili dát soupeři více než 14 bodů, na té útočné jsme my dali 22, tedy zase o osm bodů více než náš soupeř, a tak součet čtvrtin 8+8 nám dal do poločasu komfortní náskok o šestnáct. V třetí čtvrtce jsme se snažili náskok kontrolovat, v půli jsme odskočili po trestných hodech Radka Pumprly na rozdíl 20 bodů (60:40), soupeř si vzal oddechový čas a přetahovaná na obou stranách pokračovala. Výrazný náskok přišel až v poslední části, kterou jsme vyhráli 25:12, kdy na nejvyšší zápasový rozdíl o 35 bodů  jsme se dostali po trojce Jalena Bradleyho (88:53), pak ještě se čtyřmi body Davida Jelínka jsme náskok drželi (92:57), ale po jeho páté osobní chybě a nuceném střídání jsme ještě nechali soupeře zkorigovat na konečných 92:61.

Statisticky jsme soupeře aktivní obranou přinutili k nižšímu procentu úspěšnosti za tři body (20% oproti našim 36%) a k vyššímu počtu ztrát (17 oproti našim 6-ti). K výsledku přispěli: Bradley 27 b. (7 trojek), Jelínek 19 b., Nehyba 12 b. (všechno za tři, tedy 4 trojky), Pavel Pumprla 11b., Park 10 b., Radek Pumprla 9 b., Kratochvíl 4 b., Novotný, Kačer, Böhm